Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Świetego Wawrzyńca
Kiełpiny

DIECEZJALNE OBCHODY ROKU RODZINY W KOŚCIELE

Poniedziałek, 30 Maj 2022 r.

DIECEZJALNE OBCHODY ROKU RODZINY W KOŚCIELE


DIECEZJALNE OBCHODY ROKU RODZINY W KOŚCIELE

 

27 grudnia 2020 r., w trakcie modlitwy Anioł Pański, Ojciec święty Franciszek ogłosił w Kościele Rok Rodziny – Amoris laetitia. Powiedział wówczas: Na wzór Świętej Rodziny, jesteśmy powołani do ponownego odkrycia wychowawczej wartości rodziny: musi być ona oparta na miłości, która nieustannie odnawia relacje i otwiera perspektywy nadziei.

W naszej wspólnocie diecezjalnej przeżywamy Rok Rodziny. Wyrazem tego jest peregrynacja Obrazu Świętej Rodziny w naszych parafiach, która od 1 maja 2021r. gromadzi wszystkie pokolenia rodzinne na wspólnej modlitwie, czuwaniu i Eucharystii. Powoli dobiega ona końca. Ostatnią jej stacją będzie parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie (17 czerwca br.).

Rok Rodziny zakończy się obchodami Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędą się w Rzymie, w czerwcu.

Pragniemy zaprosić kapłanów oraz wiernych świeckich, szczególnie całe rodziny, do uczestnictwa w centralnych obchodach diecezjalnych tego Roku. Zachęcamy też wszystkich duszpasterzy do celebrowania Roku we wspólnotach parafialnych.

Zapraszamy na wydarzenia diecezjalne z okazji Roku Rodziny oraz do wspólnej modlitwy w intencji rodzin naszej diecezji.

 

19 czerwca (niedziela) – Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Toruniu.

Uroczyste zakończenia peregrynacji Obrazu Świętej Rodziny w Diecezji Toruńskiej

 

Na Mszy św. o godz. 13.00, której przewodniczyć będzie Ks. Bp Wiesław Śmigiel, nastąpi uroczyste zakończenie peregrynacji Obrazu Świętej Rodziny w diecezji. Obraz na stałe zostanie umieszczony w kaplicy parafialnej, gdzie będzie odbierał kult i towarzyszyć modlitwie członkom wspólnoty parafialnej.

 

22-30 czerwca - Nowenna do Świętej Rodziny w parafiach Diecezji

 

W tych dniach w sposób szczególny zachęcamy księży proboszczów i administratorów parafii do odmawiania we wspólnotach, nad którymi sprawują duszpasterską opiekę, codziennej Nowenny do Świętej Rodziny, w intencji rodzin. Tekst Nowenny zostanie przesłany mailem w najbliższym czasie.

W ten sposób stworzymy modlitewny most z uczestnikami Światowego Spotkania Rodzin, co jest pragnieniem Ojca świętego Franciszka i obejmiemy modlitwą wspólnoty rodzinne – ich duchowe i materialne troski, potrzeby, problemy i zmagania.

 

25/26 czerwca – Dzień Rodzin w parafiach

 

Zachęcamy Księzy proboszczów i administratorów parafii do organizacji we wspólnotach parafialnych, w sobotę lub w niedzielę – Parafialnego Dnia Rodziny. Wydaje się ważne, by dzień ten miał nie tylko modlitewny, ale i integracyjny charakter, tak, by rodziny mogły spotkać się nie tylko z duszpasterzami, ale i z innymi rodzinami. Proponujemy organizację festynów rodzinnych, czuwań modlitewnych dla rodzin. Chcemy zaakcentować, że to właśnie rodzina jest pierwszym środowiskiem wzrostu miłości i wiary, dla wszystkich, którzy ją tworzą. W rodzinach rodzą się powołania kapłańskie, małżeńskie, do życia konsekrowanego i wszelakiej służby w Kościele. Zaakcentujmy to i świętujmy wartość oraz godność życia rodzinnego w naszych wspólnotach parafialnych.

 

1-3 lipca: Diecezjalne Dni Rodziny

 

W łączności z odpustem Nawiedzenia NMP w Lubawie-Lipach (Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej) w 53 rocznicę koronacji figury Matki Bożej, pragniemy przeżyć Diecezjalne Dni Rodziny. Ich obchody włączone w uroczystości odpustowe przedstawiać się będą następująco:

1 lipca (piątek)

15.00 – Uroczyste Nieszpory o NMP w kościele św. Anny w Lubawie. Po nich procesja z figurą Matki Bożej Lipskiej do Sanktuarium w Lipach. Po dojściu procesji:

SUMA ODPUSTOWA W INTENCJI RODZIN DIECEZJI TORUŃSKIEJ Z BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM RODZIN pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Śmigla .

20.30 – Czuwanie modlitewne rodzin.

- koncert zespołu „Moja Rodzina”, katecheza, modlitwa, świadectwo.

Po Czuwaniu dalszy ciąg uroczystości odpustowych.

2 lipca (sobota)

W programie uroczystości odpustowych:

10.30 – SUMA ODPUSTOWA Z BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM RODZIN pod przewodnictwem Księdza Biskupa Józefa Szamockiego.

3 lipca (niedziela)

10.00 – Msza św. z udziałem chorych i ich rodzin w lubawskiej farze.

 

Zapraszamy rodziny do pielgrzymowania, do Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej, by uczestniczyć w Diecezjalnych Dniach Rodziny. Zachęcamy do organizacji pielgrzymek w parafiach, przyjazdów indywidualnych, by wspólnie dzielić radość Dni Rodzin. Po każdej z sum odpustowych 1 i 2 lipca, rodziny otrzymają błogosławieństwo naszych Biskupów i pamiątkowy wizerunek Świętej Rodziny w Roku Rodziny (wzór wizerunku w załączniku). Załączamy także plakat z programem Diecezjalnych obchodów Roku Rodziny do umieszczenia na parafialnych stronach internetowych i facebook’u. Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w Diecezjalnych obchodach Roku Rodziny i do organizacji Parafialnych Dni Rodziny.

 

ks. Artur Szymczyk

Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

MSZE ŚWIĘTE

Od poniedziałku do soboty:
18.00

W niedzielne i święta nakazane:
sobota (lub w przeddzień) 18.00 dodatkowa 16.30
niedziela 8.30, 11.00 dodatkowa 9.45

Kościół otwarty codziennie pół godziny przed każdą Mszą Świętą

Spowiedź

Pół godziny przed każdą Mszą Świętą

W PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA:
- godzinę przed wieczorną Mszą Świętą,
- od godziny 20.30 do godziny 23.30

W innym czasie ustalonym z kapłanem 

BIURO PARAFIALNE

Czynne po każdej mszy